ZAKAZ WSTĘPU DLA MĘŻCZYZN – czyli kobieta w kąpieli cz. I

Aleksandr Gerasimov

Akt kobiety w kąpieli – jako temat błahy, nie cieszył się zainteresowaniem malarzy. Jeżeli modelka ma na imię Wenus, Zuzanna, Batscheba i podglądają ją np. obrzydliwi starcy, zakochani książęta – dopiero wtedy można kąpiel malować. Jednak popularność motywów orientalnych w malarstwie (m.in. haremy, odaliski, łaźnie) zaowocowała przedstawieniem kobiecego aktu podczas pobytu w łaźni. Łaźnie (nie tylko tureckie) to zresztą specyficzne miejsca – kwitło tam życie towarzyskie, rozrywkowe, ale też miłosne, wypełnione rozpustą i seksualnymi orgiami.

Moda na orient umożliwiła więc malarzom podglądanie kobiet wprost, bez mitologicznych czy biblijnych pretekstów.

Malarz zachwycony ciałem kobiety, jej codziennymi rytuałami i intymnym światem, do którego nie ma wstępu maluje rozebraną modelkę w chwili jej prywatności. Scena kąpieli jest pełna gracji, tajemnicy, kobieta jest sensualna, temat pozbawiony kulturowego kamuflażu jest afirmacją kobiecego piękna podglądanego męskim okiem. Mężczyznom wstęp wzbroniony. Przynajmniej oficjalnie.

U Ingresa – na pierwszym planie (profilem) Madeleine Chapelle – pierwsza żona. Obraz uznany za nieprzyzwoity – tak wiele nagich kobiet, umieszczonych niemal jedną na drugiej buduje atmosferę lubieżnego erotyzmu.

Francis Clouet – Diana de Poitiers (Dame in Bad)

Na obrazie modelka Diana de Poitiers w wannie – nieprzeciętnie piękna, inteligentna, sprawna politycznie żona 39 lat starszego męża i kochanka 20 lat młodszego monarchy, Henryka II. Sprawowała we Francji władzę zza tronu, decydowała
o najważniejszych sprawach w państwie, utytułowana i zamożna (obłowiła się na likwidowanych majątkach i podatkach, którymi hojnie obdarowywał ją kochanek). Kobieta, która miała wszystko. Żona Henryka II, Katarzyna Medycejska, brzydka, z wyłupiastymi oczami, nigdy nie kochana przez męża, doskonale wiedziała o trwającym 25 lat romansie, jednak dla zachowania dworskich konwenansów obie panie zachowywały pozory przyjaźni, a Diana życzliwie prowadziła Henryka do alkowy – nie swojej, lecz żony. Po śmierci Henryka II Katarzyna mściwie odebrała Dianie tytuły, bogactwa i zmusiła do opuszczenia Paryża. Los okrutnie zakpił z Księżnej jeszcze raz –  ponieważ dla zdrowia i urody wypijała codziennie kilka filiżanek napoju zawierającego sproszkowane złoto – ten szlachetny metal śmiertelnie zatruł jej piękne ciało.

 

 

Jedna uwaga do “ZAKAZ WSTĘPU DLA MĘŻCZYZN – czyli kobieta w kąpieli cz. I

Komentarze są wyłączone.