LUCIAN FREUD – malarz bez tabu

Lucian Freud (1922-2011) przez całe życie miał pełne ręce roboty – ściskał w dłoni albo pędzel, albo penis”, albo kobiecą pierś – czasem nawet jednocześnie, bo szybkie numerki z modelką na stojąco, gdzieś pod ścianą pracowni bardzo sobie cenił nawet jako 80-latek. Zdawałoby się, że w tym wieku można mężczyźnie co najwyżej drewnianą laskę zrobić, a mocne bicie serca poczuć na widok listonosza z emeryturą, ale gdzie tam. Lucian do śmierci hipnotyzował kobiety erudycją, dowcipem, wdziękiem. Jego status społeczny też podnosił kobiece libido:
w końcu to wnuk „tego Freuda”, ma 96 milionów funtów na koncie, sama Królowa Elżbieta grzecznie siedzi przed nim na krzesełku podczas pozowania, a supermodelka Kate Moss prezentuje mu nago ciążowy brzuch. 500 kochanek nie może się mylić: urokowi Luciana nie da się oprzeć.

Seks to jego dzika chuć, żywioł, głód. Zrobił oficjalnie 14 dzieci (nieoficjalnie 40). Gardził antykoncepcją; normalna sprawa, przecież zwierzęcy instynkt nie marnuje czasu gumki. Pewnego roku urodziło mu się troje dzieci i nie były to ani trojaczki, ani bliźniaki. Niektóre dzieci i wnuki poznały się dopiero przy jego łożu śmierci, w szpitalu.
Wykorzystały okazję, drugiej może nie być.

 

Malował akty i nie widział powodu, aby nie portretować nago również swoich dzieci.

Tabu?? A co to takiego?  

Kitty German_pierwsza żona

Pierwsza żona – Kitty German. Kitty  wskoczyła do życia i łóżka Luciana dzięki swojej ciotce – Lornie, która akurat miała z nim romans. Lornie przedstawiła ich sobie, i tak jakoś wyszło, że Kitty i Lucian pobrali się. Mieli dwie córki: Annę i Annabel. 4-letnie małżeństwo Kitty przepłaciła zdrowiem, ponieważ trudno było jej pogodzić się z permanentną niewiernością męża. Odeszła od niego, gdy zaczął romansować ze swoją przyszłą drugą żoną Caroline Blackwood, z czasem wyszła ponownie za mąż i żyła długo i szczęśliwie. 

Anna_córka

Córka Anna, starsza z dwóch legalnych córek
z 1 małżeństwa, pozowała Freudowie w akcie jako 14-latka.  Wspomina, jak ojciec pędzlem odgarniał jej długie włosy opadające na piersi
i sutki. Ten gest, choć pozbawiony erotycznego zabawienia, Anna odebrała jako ingerencję w swoją niewinność. Chociaż źle się czuła podczas pozowania, ojciec uspokoił ją, że wszystko jest ok – chociaż ok było chyba tylko dla niego. Po latach Freud chciał też namalować jej 6 letnią córkę (a swoją wnuczkę) – Anna odmówiła, co się Freudowi bardzo nie spodobało.

Bernardine Coverley_kochanka

Kochanka – Bernardine Coverley. Powiedzmy, że 38 – letni Freud „leczył złamane serce” po rozwodzie z drugą żoną, z angielsko-irlandzką arystokratką i pisarką Caroline Blackwood, zaś lekiem okazała się  16-letnia Irlandka Bernardine Coverley. Strach pomyśleć, jak by się potoczyło życie Bernardine i w kim by się zakochała, gdyby religijni rodzice nie posłali jej (jako 4-latki) do klasztornej szkoły z internatem. Wychowanie w pobożności na nic się nie zdało – uciekła za Freudem z Irlandii aż do Londynu. Mieli 2 córki (Esther i Bellę – na portrecie Bernardine jest w ciąży z Bellą). Po rozstaniu z malarzem wyjechała do Maroka, zajęła się literaturą angielską i ogrodnictwem. Żyła długo i szczęśliwie.

Bella_córka

Córka Bella nie znała ojca przez 11 lat, zaczęła mu pozować jako 16-latka. I ona czuła się niekomfortowo po zdjęciu ubrań, ale gdy już się ich pozbyła, zapomniała o nagości. Sesji pozowania nie wspomina źle. Dziś Bella jest projektantką mody. Jako 21 latka związała się z 58 letnim włoskim playboyem (i przy okazji uzależniła od narkotyków), jako kobieta dojrzała romansowała z 20 lat młodszym kochankiem. Jak twierdzi, lekceważenie konwenansów ma wpisane w DNA po ojcu i dziadku 😊

… i tak to Lucian Freud zaorał do pozowania na golasa część rodzinki.

Źródła:

  • Janusz Rudnicki, Życiorysta, Wydawnictwo: W.A.B. Wydanie I, Warszawa (cytat „miał pełne ręce roboty – ściskał w dłoni albo pędzel, albo penis”s.42)
  • Wielcy malarze. Ich życie, inspiracje i dzieło. Lucian Freud Nr 129.
  • http://artdaily.com/news/82062/Christie-s-to-offer-a-portrait-of-Lucian-Freud-s-daughter-Bella–On-view-in-London-during-Frieze-Week
  • https://www.irishtimes.com/life-and-style/homes-and-property/fine-art-antiques/lucian-freud-painting-of-teenage-irish-lover-seeks-up-to-10-million-1.2515108